Gönderen Konu: Smf Manuel Kurulum  (Okunma sayısı 2467 defa)

danua

  • Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • *****
  • İleti: 312
  • Karma 65535
Smf Manuel Kurulum
« : 27 Kasım 2018, 22:35:56 »
Smf Manuel  Kurulum

Bu gün size Localhost'a smf dosya indirme,Türkçe dil dosyasını kurulum paketine entegre etmeyi göstereceğim.Siz bunu localhost dışında satın almış olduğunuz bir alan adı ve host ile de kurabilirsiniz sistem aynı.

Şimdi yapmanız gereken ilk şey Smf'nin kendi orjinal sitesinden ingizce sürümünü indirmek, daha sonra Türkçe  Turkish UTF-8 dosyasını indirerek dil dosyasını kurulum dosyasına entegre  ederek Türkçeleştirmek.
Ben bu kadar şeyle uğraşamam hazır paket yok mu diyorsanız Burdan Türkçeleştirdiğim kurulum paketini indirebilirsiniz. Başlamadan Daha Önceden Çekilen Eğitim Kurulum Videosunu İzle

Dosyalarını indirdiğinize resimli smf kurulumunu yapalım.

Eğer Herhangi bir Hosting Şirketinden Barınma alanı satın aldı iseniz onunda yüklemesinden biraz bahsedip Localhost kurulumu ile devam edeceğim.

İlk önce Bir tana Ftp dosya yükleyicisi indirin Daha sonra tüm dosyalarınızı , public_html dizinine yükleyin . Uygulamayı  subdomain (subdomain.example.com) veya alt klasör (example.com/subfolder) içinde olmasını istiyorsanız, dosyaları ilgili klasöre yüklemelisiniz.
1.Aşama
Smf Resmi Sitesinden Kurulum Dosyasını İndiriyoruz

2.Aşama
Resmi siteden utf_8 Türkçe dil paketini indiriyoruz3.Aşama
Smf Kurulum dosyaları üzerine Türkçe pakati entegre ediyoruz.


Smf Kurulum Aşaması

Tüm dosyalarınızı lokal veya hostunuza  başarıyla yüklendikten sonra, dosyaların yüklendiği dizine "URL" ile erişerek asıl yüklemeyi artık başlatabilirsiniz.
Hostunuzun  ana dizine dosyalarınızı yüklediyseniz(example.com/install.php)kurulumu başlatmak  için tarayıcınıza bu şekilde yazın .Localhost kurulumu yapacaksanız (localhost/install.php)
olarak yazıp kuruluma geçin.

Smf yüklemesi "7" aşamaya ayrılmıştır. Sayfanın sağ alt köşesindeki Devam et düğmesine bastıktan sonra ,SMF uygulamasının yüklenmesi için doğru şekilde yapılandırıldığında yükleme komut dosyası Adım 2'yi atlayacaktır.2.Aşamayı atlayıp 3. Aşamada veritabanı bağlantısını yapılandırmasını yapmamız gerekiyor, Kullanıcı adı , Parola ve Veritabanı adı alanlarını doldurmak için bir veritabanı oluşturmanız gerekli.


"MSQL" Veritabanı oluşturmak için phpadmin den veri tabanımızı oluşturuyoruz.
Veritabanı bilgilerinizi aldıktan sonra, yükleme işlemine devam edebilirsiniz. Düzenlemeniz gereken alanlar:**Sunucu adı - Bu alan localhost olarak ayarlanmalıdır
**Kullanıcı adı - Burada oluşturduğunuz veritabanı üzerindeki tüm ayrıcalıklara sahip kullanıcının kullanıcı adını girmelisiniz
**Şifre - Kullanıcının şifresini girmelisiniz
**Veritabanı adı - Oluşturduğunuz veritabanının adını girin
**Tablo öneki - Öntanımlı olarak önek smf_ önekiyle doldurulur, varsayılan olarak ayarlandığı gibi bırakmanız gerekir.


Tüm alanlar uygun şekilde doldurulduktan sonra , sayfanın altındaki sağ köşedeki Devam düğmesine basmalısınız. Bir sonraki sayfada 4. Aşama ve forum için birkaç ayar belirleyeceğiz. Bu bölümdeki kullanılabilir seçenekler şunlardır:

**Forum adı - Bu sizin forumunuzun adı olacak
**Forum URL'si - Bu, forumunuzun URL'sidir. Bu alanı varsayılan değerle bırakabilirsiniz
**Gzip Çıkışı - Bant genişliğini kaydetmek için çıkışı sıkıştırın (Host Yüklemelerinde)
**Veritabanı Oturumları - Veritabanı oturumlarını kullanmak için bu özelliği etkinleştirebilirsiniz
**UTF-8 Karakter Seti - Bu özellik hem veritabanının hem de forumun kullanılmasına ve uluslararası karakter kümesine (UTF-8) izin verir. Bu, farklı karakter kümeleri kullanan birden çok dille çalışırken yararlı olabilir (Çoklu Dil Kullanacaksan)

 

Tüm yapılandırmalarımızı doğru bir şekilde yaptıysak , sayfanın altındaki sağ köşedeki Devam düğmesine basalım . Bu, bizi veritabanı kurulumuna ilerletecek. 5.Aşamaya doğru ilerletecek. Eğer 3. Aşamada veritabanı yapılandırmasını doğru bir şekilde yaptıysak sorun çıkmayacak.Şimdi yönetici hesabını oluşturarak  bir sonraki aşama 6 ile devam etmek için Devam düğmesine basalım ,sayfada doldurmanız gereken 4 alan var. Web sitenizi daha sonra yönetmek için ihtiyacınız olacak bu bilgileri bir yere not edin. Şimdi bunları daha ayrıntılı olarak inceleyelim.

**Kullanıcı adınız - Yönetici kullanıcı adı
**Şifre - Yönetici hesabının şifresi
**Şifre - Doğrulama için şifreyi tekrar gir
**E-posta Adresi - E-posta adresinizi girin
 


Artık son aşamaya geldik ,"install.php"dosyasını silin. Güvenlik açısından önemli zaten silmeniz için uyarı verecek.. Artık Smf Kurulumumuzu tamamladık .Umarım faydalı olmuştur. Diğer derslerde smf site yapılandırma,site performansını arttırma konularını ele alacağım


Linkback: Smf Manuel Kurulum
« Son Düzenleme: 30 Kasım 2018, 03:35:16 Gönderen: danua »
𐱅𐰇𐰼𐰚

Sitelerim
:::::::::::::::::::
www.telkaricim.com
www.takip.in
www.jewelka.com